Се спрема исплата на подршката од 3 и 16 денари за тутунарите од 5 тиот ковид пакет мерки за помош

543

,,Службите на Агенцијата работат на изготовка на решенијата за финансиска поддршка за тутунопроизводителите која беше предвидена со 5 тиот ковид пакет кој беше донесен од Владата, а изгласан од парламентот“ – изјави за Агротим директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски.

„Во следните денови решенијата ќе бидат доставени до Генералниот секретаријат при Владата на Република Северна Македонија по што ќе следи исплатата. Поддршката предвидува 3 денари / кг за предаден тутун од II категорија и 16 денари / кг за предаден тутун од III и IV категорија“ – рече Бачовски за Агротим

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.