Се поставува нов асфалт на патот Струмица-Ново Село кај Босилово во должина од околу 3 километри

1239

По пауза од неколку месеци продолжија работите за  рехабилитација на магистралниот патен правец Струмица- Ново Село што се реализира преку ЈП Државни патишта.  Деновиве се работи на потегот од влезот и низ општинскиот центар  Босилово. Станува збор за делница од 2,9 километри  за што ќе бидат потрошени  23 милиони денари . Се менува дотраениот асфалт на коловозот со нoв

Реконструкцијата на патот од Струмица до Ново Село  започна во април минатата година. Се реализира етапно, делница по делница.  Овој патен правец е еден од 12 те патишта кои се рехабилитраат со средства од Светска Банка со вкупен износ од 14,3 милиони евра. Регионалниот пат Струмица – Ново Село кој спаѓа во ЛОТ 4 е во должина  од 12,3 километри, а вредноста на инвестицијата изнесува 1,8 милиони евра.

Како што информираа од ЈП Државни патишта паралелно се работи и на патниот правец Струмица-Берово на потегот од Палазлија до излезот на населбата Суви Лаки. Таму се рехабилитира делница од 6,6 километри во вредност од 46 милиони денари

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.