Се замрзнува маржата на основните прехрамбени артикли во трговијата на големо и мало до октомври

423

Владата донесе одлука за замрзнување на маржата на основните прехранбени производи во трговијата на мало и на големо. Според одлуката почнувајќи од утре до 30 септември, маржата за бел леб, шеќер и сончогледово масло ќе биде 5 отсто во трговијата на големо и на мало. За јајца, брашно, макарони и шпагети од тврда пченица, бел ориз и млеко маржата од утре ќе биде 10 отсто.

„Дополнително на тоа како важна одлука во делот на формирање на цени е тоа што до крајот на годината нема да се пресметуваат никакви дополнителни трошоци и нема да се одобрува рабат ни надоместоци на секој трговец“, рече министерот за економија Крешник Бектеши.

Министерот кажа дека ваквата одлука се носи откако трговците ги зголемија цените на производите и најави ако се констатира нагло зголемување и кај други производи, ќе се зголеми листата на производи со замрзната маржа.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.