Сестричките Ѓоргиеви – ЈОЈО ѕвездички со одлична изведба на народната песна ,,Излегу да се рашета’’ (видео)

2498

Сестричките Зорица и Мелани Ѓоргиеви од струмичкото населено место Дабиље инаку ЈОЈО ѕвездички ја отпеа македонската народна песна од егејскиот дел ,, Излегу да се рашета’’ . Песната ја снимиле сами во својот дом со желба да внесат ведрина во сите домови. Без инструменти, 16 годишната Зорица и 8 годишната Мелани направија одлично дело, со кое упатија порака до сите деца во светот да бидат издржливи во ова пандемија. Песната посебно ја посветија до децата на нашите иселеници во европските држави и Германија, каде часови по македонски јазик одржува струмичката професорка Кети Мицева.

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.