Седум починати и нови 125 позитивни на КОВИД-19 меѓу кои и лица од Банско струмичко и Балинци валандовско

1746

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на Ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на својата ФБ страна. По градови најмногу има во Скопје 89 нови случаи, потоа во Куманово 4,
Штип 2, Прилеп 2, Тетово 11, Струга 3, Велес 1, Охрид 8, Гостивар 1, Струмица 2, Кичево 1, Ресен 1.

За последните два случи во Струмица, како што информираа од Центарот за јавно здравје Струмица  станува збор за 37 маж од струмичкото населено место Банско и 40 годишен маж од валандовско Балинци на кои ќе им се направат епидемиолоши контакти.

Според објавата на министерот Филипче за последните 24 часа починати се 7 пациенти кои се лекувале. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79г) на клиниката од 19 мај, пациентка од Струга (66г) хоспитализирана на 8 јуни, пациентка од Скопје (54г) примена на 5 јуни и уште една пациентка од Тетово (46г) која починала при прием во амбулантата.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (77г.) примена на 8 јуни и пациентка од Струга (73г.) примена на 7 јуни. Во болницата во Штип почина пациент на возраст од 87 години, хоспитализиран на 26 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.