Седум од седум за Џио Струмица, во Скопје го преслуша и Вардар

1121

Одбојкарите на Џио Струмица славеа победа на гостувањето кај Вардар во Скопје со 3:1 во сетови. Ова е седма по ред победа за струмичани со која остануваат најсериозни фаворити  во Првата одбојкарска лига на Македонија.

Избраниците на Кире Ричлиев немаа тешка задача против вардаровите одбојкари кои го добија третиот сет откако струмичани поведоа со 2:0 во сетови па следуваше опуштање во играта. Во останатите сетови Џио доминираше со својата игра и покрај обидите Вардар да поентира. Џио првите два сета ги доби со 25:22,, 25:18 третиот го загуби со 18:25  а победата ја оствари откако четвртиот сет го доби со 25:20

Ова е седма првенствена победа на Џио од исто толку мечеви во Шампионатот и заедно со Универзитет Тетово се на врвот на табелата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.