Седум новозаболени од ковид-19 во Југоистокот, во земјава 159 нови случаи

1018

Во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во земјава објави министерот за здравство Венко Филипче на својата ФБ страна при што информираше дека се починати 6 лица од Скопје, Гостивар и Штип.

Според дневната ковид статистика, во изминатите 24 часа најмногу новозаразени има во Скопје 32, Куманово 25, Дебар 1, Штип 8, Прилеп 7,Тетово 9, Струга 15, Велес 2, Битола 1, Охрид 4, Кавадарци 5, Гостивар 22, Гевгелија 5, Струмица 1,Радовиш 1, Кочани 2, Пехчево 1, Берово 9, Виница 2, Делчево 4, Кичево 3

Во моментов дистрибуцијата по градови од Југоистокот на вкупно заболени и активни случаи како што информира министерството за здравство е следна:

• Гевгелија 39, активни 21 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 56, активни 21
• Радовиш 39, активни 10
• Валандово 7, активни 0

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти.Досега во земјата се направени вкупно 136.051 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13458, бројката на оздравени пациенти е 10052, на починати е 563, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2843.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.