СДК: Уште е рано за отворање на граничните премини и аеродромите, кажа Сугарески од Битола

1216

Во периoдов се разговара за отворање на аеродромите и граничните премини, но уште е рано за да се донесат такви одлуки, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески  во Битола објави порталот Сакам да кажам

„Од страна на ‘Македонија ТАВ’ беше побарано во следниот период да се соопшти доколку Владата и Кризниот штаб донесат одлука за пуштање на аеродромите, зашто седум до десет дена ним ќе им бидат потребни за одредени тестирања кои можат да ги направат, со цел да бидат пуштени аеродромите. Уште нема таква одлука, веројатно ќе се разговара во следниот период за тоа од кога би биле пуштени аеродромите и граничните премини“, пишува порталот Сакам да кажам пренесувајки ја изјавата на министерот Горан Сугарески

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.