СДК: Судиите и вработените од гевгелискиот суд донираа парични средства за инфективната клиника

2173

Судиите од Гевгелискиот основен суд и вработените во администрацијата самоиницијативно за денешниот Ден на правосудството собрале пари за да ги донираат на Инфективната клиника во Скопје за борбата со епидемијата на коронавирус објави порталот Сакам да кажам.

Претседателката на Основниот суд Гевгелија Злата Попова за порталот вели дека сумата е симболична, но сакаат да ги мотивираат граѓаните и како индивидуалци да помогнат во битката со раширената зараза. Судот е буџетски корисник и законски не смее да дава донации, но вака собрани средства секој од својот личен доход, судиите и вработените може да донираат за разни цели

,,На овој начин ние сакаме да го прославиме и враќањето на пошироката надлежност на Основниот суд Гевгелија, која ни беше земена. Одлучивме дека сега нам ни е редот да дадеме“, вели претседателката Попова за порталот

Повеќе на СДК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.