СДК: За неносење маска 44 скопјани казнети со по 20 евра, во Југоистокот нема ниту писмени опомени

1715

Од 1 мај од кога стапи во сила задолжително носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на устата и носот, до сега само 44 скопјани се казнети по 20 евра за неносење а во другите градови полицијата само ги опоменувала граѓаните а на територијата на СВР Струмица и СВР Битола нема ниту опомени, објави порталот Сакам да кажам

Како што стои во информацијата од 1 до 11 мај регистрирани се 590 прекршоци за неносење на лична заштита на лицето. Најмногу прекршоци за неносење маска се направени во Охрид 212, во Тетово 177, во Куманово 95, Штип 49, Скопје 44 и најмалку во Велес 13 додека на подрачјето на СВР Струмица и СВР Битола нема ниту опомени. Повеќе на СДК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.