Полицијата апелира да не се купуваат дрва без документи, ако се затекнат во дворови следуваат пријави

1868

Секторот за внатрешни работи Струмица апелира до граѓаните да не набавуваат огревни дрва без соодветна документација, бидејќи доколку во нивни дворни места бидат затекнати бесправно исечени огревни дрва, и против нив ќе бидат преземени законски мерки.

Полицијата во првите 6 месеци од годинава при спроведување на вакви конроли има одземено 66 м/3 бесправно исечени огревни дрва, 13 патнички моторни возила, 13 запрежни возила, еден трактор, две тракторски приколки и една приколка за патничко моторно возило.  Паралелно поднесени се и кривични пријави против 9 лица кои вршеле вакви кривични дела.

СВР Струмица и во иднина ќе продолжи со преземање на засилени мерки кон лицата кои вршат пустошење на шуми, повторно потсетувајќи дека ваквата појава е кривично дело и против сторителите кои ќе бидат затекнати при бесправна сеча на шуми ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.