Свадби во затворно од 1 јули со максимум 250 гости одлучи Владата

713

Свадби во затворени простории ќе бидат дозволени од четврток, 1 јули со максимум 250 гости, одлучи Владата на денешната седница. Свадбите, крштевките и родендените беа забранети лани на 23 јуни, поради високите дневни бројки на заболени од ковид-19.

Како што објави на својот фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши, Владата го прифатила предлогот на Министерството за економија, да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум 250 лица, но не повеќе од 40 отсто од капацитетот на просторот.

На предлог на Комисијата за заразни болести од 1 јуни е дозволено организирање на свадби, прослави, веселби на отворен простор/летни тераси до максимум 100 лица, но не повеќе од 50 проценти од капацитетот на просторот и до максимум шест лица на маса со обезбедување на препорачаната дистанца помеѓу лицата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.