Рујковски од гевгелиско Миравци кој бараше помош за лекови, донирал крвна плазма за заболена од ковид-19

2642

Перо Рујковски од гевгелиско Миравци кој во јануари апелираше за помош од сите хумани граѓани и бараше пари за да ги купи потребните лекови за ковид-19, сега донирал крвна плазма за млада кичевчанка заболена од вирусот. Рујковски вели дека хуманоста мора постои и почуствувал желба како што му помогнале така и да помогне некому кој се соочува со ова болест

,,Дел сум од групата ,,ковид-19 искуства и совети’’ каде напишав дека сум прележал и можам да донирам крвна плазма и дека сум нулта позитив. За неполн час ми се јавија и веќе следниот ден јас дадов крв. Разбрав дека е за 27-годишна девојка од Кичево и се надевам дека ќе има резултати,, ни кажа Рујковски кој апелираше до сите да бидат хумани во овие тешки времиња предизвикани од вирусот ковид-19

Рујковски како што кажа зимоска, цели 25 дена бил на лекување во гевгелиската болница а по излегувањето му беа потребни пари за набавка на лекови за што молеше за донации.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.