Рокот за аплицирање за субвенции во земјоделството за 2021 продолжен до 30 ти јуни

1007

Владата на последната седница ја усвои измена на уредба со која се продолжува рокот за аплицирање за финансиска поддршка во земјоделството за 2021 година од 31 мај, на 30 јуни 2021 година со цел да се овозможи сите земјоделски стопанства да аплицираат за финансиска поддршка. Воедно се прави измена и се намалува бројот на пчелни семејства од 15 пчелни семејства на 5 пчелни семејства за производители кои имаат ограничени услови на производство.

Досега се поднесени над 40.000 барања за субвенции, објави директорот на Платежната агенција Никица Бачовски.Аплицирајте online на www.ipardpa.gov.mk или посетете ги подрачните единици на МЗШВ и добијте бесплатна помош при аплицирањето.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.