Родители и граѓани по градовите од Југоистокот протестира, побараа хартиените учебници да останат

811

Граѓаните обединети под иницијативата „Учебници и настава мора да има“ бараат референдум за да се изјаснат за образовните реформи. Поголем број граѓани денеска излегоа на протест против донесувањето на новиот Законот за учебници, со кој меѓудругото се предвидува дигитализација на учебниците. Oбединети под иницијативата „Учебници и настава мора да има“ бараат референдум за да се изјаснат за образовните реформи

,, Воведување на целосна дигитализација и кратење на одредени предмети не се решение за образованието за децата. Што со децата од ранливи категории граѓани, што со родителите што имаат по 3 деца а немаат компјутери. Како ќе се развива моториката кај децата ако постојано се пред комјутер и постои опасност да им се оштети видот. Учебник си е учебник,, кажаа родителите од Струмица кои излегоа на протести и побараа референдум за да се изјаснат за образовните реформи

Освен во Струмица, протести имаше и во Гевгелија, Богданци, Валандово

Родителите кои излегоа протести, побараа на референдум за да се изјаснат за образовните реформи.  Тие апелираа хартиени учебници за сите одделенија од основното и средното образование мора да има , да се исклучи сеопфатното родово сензитивно образование во основното образование, предметот Етика на религии да си остане изборен, да не се спојуваат два или повеќе предмети, да се создат услови за инклузија на лица со попречености но и учество на граѓанскиот сектор во изготвување на законско решение или образовните реформи

Министерството за образование и наука пак, во неколку наврати потенцираше дека нема да го повлече законот за учебници оценувајќи го како квалитетна реформа која ќе се воведува етапно и нема да значи целосно укинување на печатените учебници.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.