Ристо Ковачев од Струмица кој дипломираше медицина во Марибор со најдобра песна на „Збор на годината“ во Словенија

4181

Струмичанецот Ристо Ковачев кој дипломираше на Медицинскиот факултет во Марибор – Словенија,  победи на натпреварот што го организираше Институтот за Словенечки јазик „Фран Рамовш“ на манифестацијата ,,Збор на годината“. Станува збор за традиционална манифестација на која граѓаните предлагаат зборови кои ја одбележале 2023 тата. Врз основа на предложените се избира збор на годината а од сите 11 финални зборови се распишува избор за најдобра песна. Зборови за ланската година во Словенија како што гласале граѓаните се писменост, мила, гентрификација, бура, нутриа, лекар, печат, фатен, вештачка интелегенција, војна и зло.

Д-р Ковачев вклучувајки ги овие зборови ја напиша песната ,,Патување низ зборниот лавиринт“ во која ги опишува испреплетените чувства од нешто непознато кое на други места во светот прави темнина и лузни и покрај ИТ напредокот и вештачката интелегенција односно дека човекот може да биде фатен во стапица.  Заради обврски Ковачев не можеше да присуствува на свечената церемонија па неговата песна беше прочитана од комјутерски.

Според Симоне Кленчич од Институтот за словенечки јазик  како што пренесоа словенечките медиуми за Збор на годината имало 4000 гласови. Ова е осма по ред манифестација а според оценката на гласачите, минатогдишната поплава во Словенија придонела најмногу гласови да добие зборот ujma  фатен или улов.

,, Не ја очекував наградата. Едноставно само ги пренесев емоциите кои ги чуствував, откако граѓаните на Словенија ги кажаа 11 те  финални зборови кои оставија белег за  минатата година. Низ овие зборови дадов  едно мое прозно видување дека и покрај се, човекот може да биде фатен во стапица и дека некои појави може да остават траги во срцето,, ни изјави д-р Ковачев кој беше пофален од стручната комисија бидејки доаѓа од туѓо говорно подрачје.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.