Риве Шпед од Богданци доби признание за компанија со најдобра пракса на безбедност и здравје при работа

3054

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска ги додели плакетите на трите најдобро рангирани компании во нашата држава согласно Националната награда на компанија со најдобра пракса за безбедност и здравје при работа 2021 година. Изборот на компаниите го организира Националниот Совет за безбедност и здравје при работа, со поддршка на Министерството за труд и социјална политика. Согласно резултатите од работата на комисиите и оценувањето, добитници на признанијата оваа година се компаниите: Кромберг и Шуберт – Битола, Млекара АД – Битола и Риве Шпед – Богданци.

​При доделувањето на признанијата на Компаниите со најдобра пракса на безбедност и здравје при работа, Министерката Шахпаска истакна дека човечкиот капитал е најважен и затоа вреди секој влог кој ќе се даде во обезбедувањето на безбедни работни места и зачувување на здравјето при работа.

„Од особено значење е вашиот придонес што вие како компании го давате во ширењето на пораката за важноста на вложувањето во континуиран развој и унапредување на безбедноста и здравјето на работните места, почитувањето и ефикасното имплементирање на законските обврски во оваа област“, рече министерката Шахпаска.

Таа изрази задоволство дека бројот на пријавени компании оваа година е значително зголемен за разлика од минатата.  Вкупно 23 (дваесет и три) компании, оваа година се пријавија на јавниот повик за избор на компанија со најдобра пракса за безбедност и здравје, за разлика од минатата година кога имаше вкупно 8 апликанти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.