Ред се чека за лизгање на монтажното спортско лизгалиште во Струмица, каде доминираат детските насмевки (фото)

1720

Голем број на деца и младинци, секојдневно го користат монтажното спортско лизгалиште  за забава и рекреаци кое е поставено на струмичкиот плоштад. Пристапната цена од 50 денари за половина час лизгање и можноста да се почувува возбудата на лизгалки предизвика лизгалиштето во одредени моменти да биде ,,претесно’’ за сите лубители на лизгањето.

Подигањето на лизгалиштете во Струмица е на иницијатива на Владата пред неколку месеци кога ја задолжи  Агенцијата за млади и спорт за обезбедување на 14 милиони денари за поставување на седум мнтажни лизгалишта во Охрид, Битола, Куманово, Струмица, Центар, Гостивар и Тетово во соработка со локалните власти на овие општини за што од Владата беа обезбедени .Лизгалиштата се е опремени според потребните стандарди.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.