Радовиш ќе биде град со мини систем за загревање со обновливи извори на енергија (видео)

984

Во Радовиш треба почне изградбата на мини системот за топлинска енергија кој ќе фунцкионира на пелети и остатоци од дрвна маса. Станува збор за проект во висина од приближно милион евра што го финансира ЕУ, со кој неколку јавни инситтуции под капата на општината ќе добиваат топлинска енергија. Проектот треба да се реализира во наредните две години со можност на истиот да се приклучат и стамбени единици.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.