Радовиш славеше кај Јуниор КВ во Скопје но заедно со Астраион ќе играат за опстанок во Супер лигата

1098

Заврши првиот дел од Суперлигашкото ракометно натпреварување во Групата А каде од Југоистокот има двајца преставници. Тоа се тимовите на Радовиш и Астраион од Струмица. Во рамките на последното коло од ова етапа, ракометарите на Радовиш славеа кај Јуниор КВ во Скопје со 28:23 додека Астраион во салата Парк во Струмица претрпе пораз од Охирд со 31:22

Радовишани со 5 победи и 7 порази, првата етапа од Супер лигата ја завршуваат на 5 тата позиција додека струмички Астраион со победа реми и 10 порази се на последната позиција. Четирите последни екии од ова Група ќе играат за задржување на суперлигашкиот статус напролет. За разигрување на титулата ќе играат Охрид, Струга и Пролет

Повеќе од сигурно е дека за опстанок и задржување на суперлигашкиот статус ќе игра и тимот на Младост од Богданци имајки во предвид дека се на последната позиција во Групата Б со само една победа од 9 одиграни меча

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.