Радовиш објави линк но и броеви за да се пријави проблем во надлежност на општината

1239

Општина Радовиш деновиве на својата веб страна воведе посебен линк за пријавување проблем што е во нивна надлежност а паралелно објави и телефонски броеви од лица од општинската админстрација кои се задолжени да ги примат сите пријави на радовишани кои ќе забележат некаков проблем. Станува збор за нова алатка како можност општинските служби во соработка со граѓаните, да имат увид во настанатите проблеми на локално ниво но и да се обидат да го решат а паралелно и да ги информираат пријавителите за временската рамка за решавање.

,,Доколку граѓаните забележат дефект на уличното осветлување, оштетувања или узурпација на патишта и улици, оштетување на урбана опрема, загадување на воздухот, површински води и реки, несовесно постапување сите видови отпад, уништување или узурпација на јавно зеленило, доградба или изградба на објекти, проблеми со течење на вода, дефекти на водоводна и канализациона мреќа, сообраќајна сингализација слободно нека пријават на системот Е-Општина или да пријават на наведените броеви,, соопштуваат од општината.

Проблемите може да се пријават ТУКА со кусо објаснување за каков проблем станува збор или пак да се пријави на следниве броеви за време на работен ден.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.