Радовиш може да има успешни приказни со борењето, кажа градоначалникот Ристов кој ги прими надежите на БК Бучим

562

Кадетите на БК Бучим од Радовиш кои се меѓу најдобрите во земјава во својата конкуренција беа примени од страна на градоначалникот а Радовиш Ацо Ристов благодарение на нивните успеси во екипна и индивидуална конкуренција. Станува збор за млади борачи кои се репрезентативци на Македонија а кои се наптреваруваат во младинска и сениорска конкуренција. Тие сега се спремаат и за меѓународни натпреварувања и најавија европски медали.

,,Ние како општина ќе помагаме секаде каде што можеме. Наскоро ќе бидат доделени и средствата годишните програми а како локална самоуправа контуинирано работиме и да ги подобриме условите. Ние како мала општина со индивидуалниот спорт може да продуцираме успешни приказни отколку со екипните спортови,, кажа градоначалникот кој им го честиташе успехот на младите членови на БК Бучим

Приемот беше по повод успесите и освоените медали на Изборните и Државните првенства кои беа одржани во изминатите месеци во организација на Боречката федерација како и медалите освоени како дел од репрезентацијата.За постигнатите успеси Градоначалникот Ристов им упати големи честитки,  изразувајќи огромно задоволство што продолжува традицијата на успесите во борењето во нашата општина. Тој изрази надеж дека успесите на младите борачи ќе бидат се поголеми а во блиска иднина сите заедно да се радуваме и на европски медал.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.