Радовиш добива ново улично со ЛЕД светилки, ќе бидат заменети сите сијалични места во градот и населените места

1681

Во општина Радовиш почна замената на старите улични со нови енергетски ЛЕД светилки со што ова општина ќе добие енергетско ефикасно улично осветлување. Екипи на фирмата ,,Интеренерго’’ од Скопје замената ја почнаа од централните улици и во наредниот период ќе бидат заменети сите улични светилки не само во градот туку и во сите населени места.  Станува збор за проект со кој радовишани ќе добијат поквалитетно улично осветлување со помала потрошувачка на енергија,  кое во наредните години ќе го одржува токму фирмата ,,Интеренерго’’  по ЕСКО модел кој се реализира со подршка на ЕБОР.  Општината  со замената треба да оставари поголеми заштеди по овој основ со кои ќе се плати целата инвестиција

,,Стартуваше замената на старите улични светилки со нови енергетски ефикасни ЛЕД светилки. Инвестиција во вредност од 1.6 милиони евра поддржана од ЕБОР преку ЕСКО модел на јавно-приватно партнерство. За одржлив развој и подобри услови за сите!,, објави градоначалникот на Радовиш Герасим Конзулов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.