Радовиш го чествуваше патрониот празник Св. Спасо Радовишки (фото)

381
Со одржување на вечерната богослужба во Храм „Св.Троица“ со која сослужуваа свештеници од Радовишкото архиерејско намесништво – Брегалничката епархија, започна чествувањето на патронот и заштитник на градот – Св.Спасо Радовишки.
Веднаш потоа со иконата на Светиот великомаченик Спасо Радовишки беше организирана вечерна Литија од Храм „Св.Троица“ до плоштадот „Св.Спасо Радовишки“.
Во неделата беше одржана Света литургија во Храм „Св.Троица“ со која исто така сослужуваа свештеници од Радовишкото архиерејско намесништво – Брегалничката епархија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.