Радовиш го одбележа Денот на ослободување 6-ти Ноември

1210
,,Пред 76 години, македонските партизани и наши сограѓани како дел од антифашистичката коалиција го ослободија Радовиш од окупацијата и извојуваа голема победа. Денес, на 6ти Ноември го чествуваме нивното дело и оддаваме почит на паднатите херои и ослободители на нашиот град,, објави граодначалникот на Радовиш Конзулов на својот ФБ профил при што напиша дека 2020 година ќе остане запаметена како една од најтешките години поради здравствената и економска криза предизвикана од глобалната пандемија.
Тешките времиња носат нови предизвици но отвараат и можност да покажеме дека истрајноста, слободата и надежта се основи на човековиот дух. Македонските партизани покажаа дека колективниот идеал за слобода е посилен од секое оружје. Граѓаните на Македонија преку НОБ и партизанското движење застанаа на вистинската страна на историјта и ја втемелија нашата определба да бидеме дел од Европа. Но Европа која ке ги почитува правата на сите народи без разлика колку се мали или големи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.