Радовишки Фреигт Оне најдобар на турнирот во мал фудбал “ Струмица 2022 “ (ФОТО)

1271

Екипата на Фреигт Оне од Радовиш го освои првото издание на турнирот во мал фудбал ,,Струмица 2022” чиј награден фонд изнесуваше 200 илјади денари. Тие во финалето славеа против Руски Комерц од Дабиле 2:0 и освоија 110 илјади денари додека поразениот состав во големото финале го доби чекот од 60 илјади денари

Во борбата за третото место се сретнаа екипите на Црна Река од Кавадарци кој беше подобар од Тотис Бебершоп од Струмица 3:2 и ја освои наградата од 30 илјади денари

На турнирот за најдобар играч беше прогласен Мартин Мехмедиич од екипата на Црна Река од Кавадарци. Тој доби признание, статуетка во налик на фудбалер играч, медал и дрес од Горан Пандев

За најдобар стрелец беше прогласен Дарко Ранготов од Руски Комерц Дабиле инаку футсал репрезентативец. Тој од организаторите доби доби патики, статуетка во налик на топка и признание.

За најдобар голман на турнирот беше избран струмичанецот Костадин Коцев од екипата на Тотис Бербешоп кој доби златен медал, признание и дрес од репрезентативниот голман Дејан Илиев.

Организаторите додели плакети на ОО Црвен Крст и волонтерите кои помагаа за време на одржувањето на турнирот на кој годинава учествуваа 24 екипи од цела Македонија а беше под покровителство на градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.