Радовишки Детонит Плачковица ремизираше со Вардар но остана на врвот на второлигашката табела

479

Фудбалерите на Детонит Плачковица освоија бод во дуелот со скопски Вардар откако на домашен терен одиграа 1:1. Имајки во предвид дека и останатите екипи со исклучок на Воска Спорт не славеа во дуелите од третото коло, Детонит остана на врвот од второлигашката табела.

Радовишани беа далеку поборбени и помотивирани на теренот но мораа да се спасуваат од пораз. По прекршокот на Николовски во казнетиот простор во 44 минута, судијата на мечот покажа на белата точка од каде прецизен беше капитенто Мицевски. Со водството на Вардар заврши првото полувреме.

Во вторите полуврее Зоран Андонов во 69 минута ја искористи грешката на гостите и со силен удар ја затресе мрежата на Гачевски за израмнување. До крајот на мечот двата тима одиграа претпазливо

По три кола Воска спорт е со почн учинок а втори се радовишани кои имаат 7 бода заедно со Вардар, Пелистер и Гостивар

Од останатите екипи од Југоистокот, Беласица претрпе пораз од Караорман во Струга со 3:0 а гевгелиски Кожув одигра без голови со Охрид во гости

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.