Радовишанка која ги изненадува сите, работи како возач на камион за собирање ѓубре и не се срами

1838

Слаѓана Јакова од Радовиш е вработена во ЈП ,,Плаваја,, и таа е единствената жена во ова комунално претпријатие, која вози камион за собирање ѓубре. Желбата да стане шофер и била од мали нозе, раскажува за Вечер 37 годишната Јакова

,,Задоволна сум од своите колеги, но работата е таа. И да сакаат да ме поштедат не можат. Платата е иста за сите нема поделби. Често слушам пофалби за мојата работа бидејќи сум првата жена што вози камион за ѓубре во Радовиш, но има и критики. Сепак ако се сака работата ништо не е проблем,, вели  радовишанката

Целата приказна за Јакова со нејзината професија можете да ја прочитате во  Вечер

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.