Радовишани повќепати нуркаа за да го пронајдат светиот крст, Стојанче Вучковски по трет пат најсреќен (видео)

1244

Стојанче Вучковски имаше најмногу среќа и го пронајде светиот крст во Радовиш, откако пријавените момчиња радовишани мораа неколку минути да нуркаат и да го бараат откако свештените лица ги осветија водите во ова општина. Дел од момците по фрлањето на крстот мораа да излегуваат за да го лоцираат и повторно се нурнуваа во водите на базентот на Д-Клуб до спротската сала по светиот крст

Вучковски по трет пат ја имаше среќата да го пронајде светиот крст во Радовиш кој на своите сограѓани им посака здравје и бериќет и да го слават празникот Водици. Тој доби повеќе подароци. Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици 2020 во Радовиш започна со света литургија во двата храма Св. Пророк Илија и Св. Троица, од каде што после литургијата верниците во Литија се упатија кон базенот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.