Радовишани не се откажуваат од Прва фудбалска лига, на свој терен триумфираа над Пелистер

483

Радовишки Детонит забележа минимална но значајна победа во дербито од 19 тото коло од Втората фудбалска лига на Македонија против тимот на Пелистер од Битола. Со победата радовишани ја правата интересна битката за второто место кое директно води во Првата фудбалска лига на Македонија.

Стефан Бабуноски беше херојот за Детонит Плачковица кој во 19 минута ја затресе мрежата на битолчани а до крајот на мечот успеа да го задржат водството иако гостите во второто полувреме имаа пенал. Љамчевски во 71 минута биеше од белата точка но голманот на радовишани Димитар Ѓоргиев бранеше.

Сега разликата меѓу Детонит и Пелистер е само бод и до крајот на првенството ќе се води мртва трка околу втората позиција која носи директен пласман во фудбалската елита на Македонија.

Од останатите второлигаши од Југоистокот, Беласица без голови одигра дома со Башкими додека Кожуф претрпе проаз на свој терен од Арсими со 2:0

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.