Радовишанецот не негирал дека завчера извршило обљуба врз малолетничка, ЈО отвори истрага

983

Струмичкото основно Јавно обвинителство отвори истражна постапка за радовишанецот за кој постои сомнение дека ноќта на 20/21.04.2021 година сторил кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. Како што соопштија од Јавно обвинителство на Република Македонија, постои сомнение дека осомничениот 26-годишник од Радовиш извршил обљуба врз малолетничка за што пред два дена полицијата пдонесе и кривична пријава

,,Јавен обвинител веќе извршил разговор со осомничениот, кој не го негира сторувањето на делото. Во насока на обезбедување докази, надлежниот обвинител издаде и наредби за вештачења на траги, разговори со сведоци, како и за психијатриски вештачења на осомничениот и на оштетената,, се наведува во соопштението.

До судијата на претходна постапка од Основниот суд во Струмица јавниот обвинител поднел предлог за определување мерки на претпазливост – забрана за напуштање на живеалиште/престојувалиште, привремено одземање на патната исправа, обврска да се јавува повремено во Судот, како и забрана за приближување и остварување контакти со жртвата

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.