Пуштени парите за субвенции за предадени градинарски и овошни култури кај преработувачите, кажа Бабовски

873

Првиот човек на АФПРЗЗ Николче Бабовски истакна дека се исплатени 229,5 милиони денари за предадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети. Станува збор за поднесени барања за субвенционирања лани во овој период кога земјоделците со потврди дека нивното производство завршило во некој од производните капацитети во земјава аплицираа кај МЗШВ

,,Сакам да ве информирам дека денеска се исплатени субвенциите за овошни и градинарски култури предадени во преработувачки капацитети. На сметките на 3.647 земјоделци исплативме 229,5 милиони денари. Нови средства кои се капитал во агросекторот и кои ќе помогнат за зголемување на производството и површините“, истакна Бабовски.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.