Експресниот пат од Штип до Бучим пуштен во сообраќај до Радовиш готов до септември

862

Главната делница од експресниот пат Штип-Радовиш, од обиколницата Штип-југ до Бучим, во должина од 23 километри, од денеска е пуштена во употреба. Следната фаза, реконструкцијата на двете подделници – од Три Чешми до Штип-југ и од Бучим до Радовиш, во должина од 16 км, се очекува да биде готова до следниот септември.

Премиерот Заев кој присуствуваше на отворањето на патот, рече дека ова е историски момент за граѓаните од Источна Македонија, бидејќи времето за патување сега значително се скратува, а воедно спомена дека ова е и единствениот пат кој во последните 30 години бил завршен пред предвидениот рок.

Според министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, овој пат е пример како се гради квалитетно и навремено, по највисоки стандарди за безбедно одвивање на сообраќајот.

– Овој експресен пат е дел од државната А4 рута, започнувајќи од граничен премин Блаце, преку обиколницата Скопје и новиот автопат до Штип, и преку овој експресен пат се поврзуваме со соседна Бугарија.  На тој начин добиваме брза патна врска по целиот Југоисточен регион.  Оваа Влада докажа посебен фокус на рамномерниот развој на државата инвестирајќи во модерни и квалитетни проекти кои носат економски бенефит не само за граѓаните туку и за цела држава, рече Бочварски.

Комплетниот експресен пат е со проектирана должина од 40,46 километри, а вкупната вредност е околу 60 милиони евра.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.