Протест во Струмица за почист воздух – граѓаните бараат инспекциски контроли и во ноќните часови

1115

Граѓански активисти за почист воздух од Струмица со протест на плоштадот побараа превземање на итни мерки за намалување на аерозагаденоста во општината која во изминативе години постојано е над дозволената граница. Се собраа на плоштадот за да го изразат своето незадоволство од институциите и инспекциите кои не превземаат доволно мерки  за да граѓаните диша  т чист воздух.  Протестот беше организиран преку социјалните мрежи а струмичани од локалните власти побараа 24 часовна контрола на индустриските капацитети кои сметаат дека во ноќните часови го согоруваат отпадниот матријал

,, Да се врши редовна и контуинирана контрола на индустриските капацитети во попладневните и вечерните часови и да се прави записник со какви реагенси се работи во овие погони. Да се овозможи секојдневна контрола на постојната депонија кај селото Добрашиници бидејки истата многу често и со години наназад постојано е во пламен и да се изнајде решени како да се срави крај на безмилосната сечана дрвјата на планината Еленица и на ридовите над Струмица кои се всушност нашите бели дробови’’, рече Данче Стефановска Апостолова

Струмица во изминатиот период е постојано со високи концентрации на ПМ 10 честички. Во ноќните часови тие достигнуваат и петпати повеќе од дозволеното. Струмичани по социјалните мрежи контуинирано  реагираат дека не се дише и бараат поголема одговорност од сите, тргнувајки од институциите и од граѓаните.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.