Протест во Радовиш од изборот на кандидатот за градоначалник на СДСМ

487

Незадоволни што Герасим Конзулов не доби шаса за втор мандат за градоначалник на Радовиш, негови приврзаници и подржувачи синоќа протестираа и го изразија својот револт со палење на партиските книшки. Според нив бил направен неправилен избор имајки во предвид дека актуелниот градоначалник направил многу за Радовиш а имал и поддршка на сите анкети на локално ниво и со ваквиот потег на централата било извршена поделба на партиското членство.

СДСМ вчера објави дека во  Радовиш кандидат за градоначалник да биде Коле Чаракчиев и изборот бил направен по спроведените испитувања на јавното мислење

,,Во Радовиш, СДСМ настапува со кандидатот Коле Чаракчиев кој е дипломиран електро инжинер, актуелен пратеник со работно искуство во приватен и јавен сектор. По спроведентите испитувања на јавното мислење, на мислењето на граѓаните, анализите и истражувањата, консултациите со нашето членство, целосно се заокружи процесот на избор на кандидати и со одлука на раководството дефинирани се 69 кандидати за градоначалници од редовите на СДСМ,, стои во реакцијата на владеачката партија

фоto: www.mediapress.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.