Проектот за експресен пат Струмица-Смоквица ќе биде готов во февруари по што ќе се бараат пари за изградба, кажа Бочварски

1389

Проектирањето за изградба на нов експресен пат од Струмица до Коридор 10 кај Смоквица е во завршна фаза кажа при последната посета во општина Валадново министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Станува збор за експресен пат од околу 26 километри чија цена на чинење сеуште не е позната, но според Бочварски ќе биде еден од приоритетите во наредниот период бидејки тој треба во голема мера да го олсни протокот на стоки и услуги

,, Проектот за овој експресен пат е во финална фаза од изработката  и очекувам во месец февруари да биде завршено проектирањето по што ќе ја имаме и конечната сума на чинење и ќе влеземе во новата и следна етапа за барање на средства за да пристапиме кон реализација на овој експресен пат кој е приоритет за регионот,, рече Бочварски министер за транспорт и врски при последната посета во општина Валандово каде со градоначалникот Перо Костадинов најавија изградба на улица во Чалакли

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.