Продолжува препораката за ограничување јавни собири и натпревари без публика заради коронавирусот до 13 март

825

До 13 март се продолжува препораката за ограничување на поголеми јавни собири и настани со гости од странство како и препораката спортските натпревари да се одржуваат без публика поради ширењето на коронавирусот низ Европа, одлучи Владата на денешната седница по предлогот на министерот за здравство Венко Филипче. Првобитната мерка беше донесена минатата недела, и важеше до денес.

„На оваа седница, Владата ја прифати и ја утврди и како своја и препораката на Комисијата за заразни болести, царинските служби и туристичките агенции редовно да доставуваат ажурирани списоци со податоци за патниците кои влегуваат во земјата организирано, како и листи со податоци за патниците кои се превезуваат со редовните линии“, соопшти Владата.

Согласно ситуацијата во Европа, Владата апелира до граѓаните да го пријавуваат влегувањето во земјата и да ги известат здравствените и безбедносните власти на граничните премини ако се сомневаат дека имаат симптоми кои можат да бидат последица на контакт со коронавирусот.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.