Приведен жител на струмичко Муртино – одгледувал марихуана на месноста ,,Герено” а во домот пронајдени семки од канабис

648

Полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Ј.П.(46) од с.Муртино, струмичко кој на местото викано „Герено“ во атарот на ова населено место, откриле импровизирано место за одгледување на марихуана. Таму биле пронајдени 62 саксии засадени со марихуана, со висина на стеблата од 30 до 50 сантиметри. По преземени мерки од страна на полицијата утврдено е дека саксиите се во сопственост на Ј.П..

,,Во координација со Јавен обвинител од ОЈО Струмица и со наредба од судија на претходна постапка при Основен суд Струмица извршен е претрес во дом и други простории кај Ј.П., при што биле пронајдени 187 семки од растение канабис сатива, 20 куршуми, барутно полнење со ознака м-49, масло од канабис, неколку стебла канабис сатива во висина од 20-25 см, петарди, метални детектори, 18 стари монети и поголема количина пари,, соопшти МВР.

Ј.П. бил приведен во полициска станица и против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.