Приведени двајца жители на Богданци, во возилото кое го управувале пронајдени 13 мигранти од Сирија

6186

Двајца жители на Богданци на возраст од 24 и 21 година се лишени од слобода откако утрово на автоопатот Гевглија Скопје кај клучката Миравци во возилото што го управувале биле пронајдени 13 мигранти од Сирија, соопшти МВР. Мигрантите биле во возило со скопски регистарски ознаки кои го управувал еден од жителите на Богданци.

,,На 02.11.2021 околу 01.30 часот, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин и граничен надзор Богородица ги лишиле од слобода Д.Ј.(24) и Ѓ.Б.(21), двајцата од Богданци. На автопатот Гевгелија–Скопје, кај клучка „Миравци“, во возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, кое го управувал Д.Ј., а совозач бил Ѓ.Б., биле пронајдени 13 лица мигранти од Сирија. Тие биле приведени во полициска станица, а мигрантите биле предадени во Прифатно-транзитниот центар Винојуг во Гевгелија. По целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава,,соопшти МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.