Премиера на ,,Циркус Пирандело” во струмичкиот театар – актерите тврдат дека долго ќе ја има на репертоарот

485

Струмичкиот театар Антон Панов вечерва премиерно ќе ја изведата преставата „Циркус Пирандело“ за која веќе подолг период се подготвуваа а за која биле реализирани дури 80 проби на камерната сцена. Станува збор за престава на текстови од Луиџи Пирандело а во адаптација и режија на Бојан Трифуновски кој смета дека му е чест да работи со  актерите од Струмица кои покажаа пркос во изминатиот период и се изборија да владеат со театарот. Како што кажа Трифуновски  преставата е модерна брза и непредвидлива

,,Се надевам дека успеавме да направиме една модерна, брза, непредвидлива и забавна претстава која гарантирам дека ќе комуницира со публиката, но не на ефтин и заводлив начин, туку преку метафорите на нашето постоење, преку метафората на циркусот за состојбите во театарот и состојбите во општеството,, рече режисерот Трифуновски

Во преставата играат Ефтим Трајчов Ѓаурски од штипскиот театар но и Стојан Велков-Трн, Коста Ангов, Ангелина Тренчова-Ангелова, Танкица Стојанова, Ванчо Василев и Игор Тодоров од струмичкиот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.