Преку изгорениот ГП Златарево кај Ново Село за Бугарија се пропуштаат само патнички возила

1558

Изутринава сообраќајот на граничниот премин Ново Село-Златарево е делумно оспособен за сообраќај по вчерашниот голем пожар што зафати административна зграда на бугарската страна. Според агенциски информации, на преминот засега може да минуваат само полесни возила додека товарните се испраќаат на други премини бидејќи пожарот ги уништил канцелариите на царинската управа.

Првичните информации покажуваат дека пожарот започнал во електричната табла од каде се проширил низ целиот објект. Во пожарот повредени нема.

Товарните возила се пренасочуваат кон граничните премини Ѓуешево – Деве Баир и Станке Лисичково – Делчево

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.