Презентирани резултатите од проектот “Граѓанско сојузништво за репортери без граници”

410

Центарот за истражување и аналици Новус од Струмица ги презентираше резултатите од проектот “Граѓанско сојузништво за репортери без граници” поддржан во рамките на Програмата за поддршка Safe Journalists safejournalists.net, финансиран од страна на Европската унија.

Постигнати резултати преку проектот се: Зголемена свест на младите во Струмичкиот микро регион; Мапирања, Истражувања и Анализи на јавното мислење за слободата на репортирање; Едуцирани повеќе од 60 средношколци за медиумска писменост; Продуктивни дебати за етичкиот пристап и соработка помеѓу новинари, граѓански организации и локални самоуправи; Креиран видео и аудио материјал за подигнување на капацитетот на јавноста за важноста од медиумската писменост и препознавање на лажни вести; Герила акција – Избриши ја омразата; Едукативна брошура; Одржана јавна трибина и поттикната меѓусебна етичка соработка помеѓу новинарите и сопствениците на медиуми и портали; Утврдени заклучоци за поголема професионалност и етички насоки со елементи на намалување на лажни вети и превенција на говор на омраза.

Проектот го имплементира Центар за истражување и анализи НОВУС во партнерство со Медија Флеш

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.