Предвремено и без пораз фудбалерите на Брера Струмица генерација 2008 стасаа до Шампионска титула !

1320

Фудбалерите на Брера Струмица генерација 2008 или категоријата помлади пионери на три кола пред крајот на првенството во ова конкуренција, ја освоија Шампионската титула. До неа стасаа откако денеска на свој терен славеа победа над помладите пионери на Вардар од Скопје со 1:0 и ја потврдија својата доминација во ова натпреварување.

Станува збор за генерација која ја води тренерот Тони Атанасов. Тие во сите 19 првенствени меча  во својата конкуренција немаат пораз и се најефикасен тим во лигата.Станува збор за млад надежен тим кој предвремено се закити со Шампионската титула а веќе на 15 ти мај ќе игра и за КУП титула. Противник ќе биде составот на Пелистер од Битола.

,,Ова екипа има многу потенција и верува дека ќе ја освоием и Куп титулата. Децата заслужуваат да ја имат двојната круна бидејки цела сезона беа посветени на тимската игра која беше на доста високо ниво. Титулата е по нивна заслуга,, вели тренерот на момците Тони Атанасов

Иако има уште три првенствени кола, досега помладите пионери на Брера Струмица имаат 17 победи и два нерешени исхода. Имаат постигнато 69 а примено само 5 гола. Во листата на стрелци најефикасен во тимот на Брера досега  е Матеј Сејменов кој има 11 гола, 9 има Иван Танчев, 8 гола има постигнато Ристе Милев, 7 Влако Манчовски. По 6 гола имат постигнато Лука Варошаноски и Филип Кулески а по четири погодици имаат Мартин Ѓоргиев, Габриел Талески, Филип Тренов, Бојан Велков има постигнато 3 а Иван Василев и Албан Рочи по 2 гола. Во листата на стрелци по еден гол имаат и Андреј Димовски, Виктор Манчовски и Марио Марковски. Малиот број на голови досега е резултат на одличната одбрана како и голманите Александар Трајков и Методи Давчев.

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.