Во Струмица, Гевгелија и Радовиш по 4 нови позитивни лица од коронавирус, во земјава 140 новозаболени

1489

Во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19. Како што објави министерството за здравство новите случаи се во: Скопје 47, Куманово 18, Штип 3, Прилеп 7, Тетово 15, Струга 3, Велес 3, Битола 3, Охрид 1, Кавадарци 2, Гостивар 3, Гевгелија 4, Струмица 4, Крива Паланка 2, Радовиш 4, Крушево 1, Кочани 5, Пробиштип 2, Брод 1, Берово 3, Делчево 2, Свети Николе 3, Кичево 2, Ресен 2

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (84, 73 и 74г), двајца од Тетово (68 и 55г) и еден пациент од Струга (62г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти

Досега во земјата се направени вкупно 174.097 тестирања на ковид-19.  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16557, бројката на оздравени пациенти е 13792, на починати е 689, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2076.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.