По 16 победи Џио Струмица поразен, загуби од Универзитет Тетово но остана лидер на табелата

1142
dig

Одбојкарите на Џио Струмица го претрпеа првиот пораз во годинашниов шампионат и тоа на домашен терен но останаа на лидерската позиција на прволигашката табела. Во рамките на 17 тото првенствено коло, струмичани потфрлија во дуелот со Универзитет во Тетово кој славеше со 3:2 во сетови и ги однесе двата бода, додека домаќините мораа да се задоволат со бод иако имаа шанса да ја продолжат победоносната серија.

Тетовчани одиграа доста мотивирано и ги искористија сите грешки на домашниот состав. Победата ја најавија уште во првиот сет добивајки го со 25:22. Џио во продолжението беше многу подобар. Го доби вториот и третиот сет сет со 25:22 но потфрли во четвртиот кој го загуби со 18:25. Во одлучувачкиот петти сет гостите одиграа мудро и го принудија домаќинот да греши и го доби со 15:11 за конечни 3:2.

Според квалитетот, овие два тима се најсериозните кандидати за титулите во годинашнава одбојкарска сезона на Македонија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.