По 11-ти пат се одржа планинарскиот марш „По патеките на Мис Стон“

270

Во организација на ЗПСК „Маратон“, Струмица и под покровителство на општина Василево, во недела (29.05.2022 г.) се одржа планинарскиот марш „По патеките на Мис Стон“.

11 Години по ред, планинарите, придружувани од љубителите на природата од регионот и пошироко, пешачат по патеката по која во далечната 1902 година, американската мисионерка Мис Стон заедно со нејзината придружничка  Катерина Цилка, придружувани од локалниот војвода Атанас Нивичански-Брадата, се движеле од Малешевијата до с. Градашорци и Струмица, каде биле разменети за одредена сума пари наменета за купување оружје за целите на Револуцијата.

Учесниците во маршот, се движеа по следнава маршута: брана Турија – Јурукова колиба – Павлова ливада – Железен дол.

Пристигнувањето на целта, традиционално е проследено со заеднички ручек, подготвен од организаторот и доделување на Благодарници заучесниците и  помагателите на настанот.

„Планинарскиот марш По патеките на Мис Стон е традиционален и општина Василево и понатаму ќе го поддржува“, напиша на својот https://www.facebook.com/vasilevo24

и на   ФБ профилот на општина Василево https://www.facebook.com/o.vasilevo, градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, кој даде поддрка за годинешното одржување на  настанот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.