По поројот во Сушево се чисти и отворениот канал во Василево

327

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, направи увид во активноста на чистење на отворениот  трапезен канал во населеното место Василево, кој се протега покрај улицата во близина на училиштето.

„Конечно после долг период се чисти овој канал. Чистењето е по претходни средби со граѓаните од овој дел на на селеното место Василево. Се отстранува вегетацијата,  наносите од кал и останатиот  друг отпад со што му се враќа функционалноста на каналот, односно прибирање и канализирање на водите и заштита на  околните дворови и улицата во случај на обилни врнежи. Грижата за животната средина е континуирана, а ваквите активности ќе се спроведуваат секаде каде за тоа има потреба “, е ставот на градоначалникот Андонов

Активностите на терен ги спроведува компанијата Бони Интерградба, со која општина Василево, по успешно спроведената Јавна набавка, има потпишано Договор за реализација во висина од 6 500 евра. Претходно се чистеше и поројот во Сушево.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.