По пет кола ракометарите на Радовиш најефикасни во Супер лигата, го надиграа и Металург 2 во чија мрежа паднаа дури 49 гола

1511

Ракометарите на Радовиш ја забележаа и третата победа во Супер лигата со што држат чекор на врвот од прволигашката табела. Пред своја публика до ,,наполнија” тимот на Металург 2 против кого славеа со 49:34 во чии редови повторно блескаше Ивица Илиев кој 19 пати ја тресеше мрежата на вториот тим на скопски Металург.

Победата на радовишани во ниту еден момент не беше доведена во прашање. Уште од самиот старт се беше јасно освен крајниот резултат. Освен Илиев против Металург голови постигнаа Везенковски и Николов по 6, четири постигна Ѓоргиев а по три Фенов,Стојановски, Ѓоргиевски, Долдуров. Следното коло радовишани му гостуваат на Пролет 62

По пет кола РК Радовиш со 163 гола е најефикасниот тим во Супер лигата а Илиев најдобар поединец. Во моментов се петтата позиција со вкупно 9 бода со реални шанси да и понатаму да биде во врвот на табелата за посакуваната цел пласман во Плеј офот.

фото www.radovisnews.mk

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.