Почна реконструкцијата на патот Јосифово-Калково, проект вреден 8,7 милиони денари

804

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Валандово каде со градоначалникот Костадин Костадинов разговараа за проектите кои се реализираат со поддршка од централната власт, а го означија и почетокот на градежните активности за рехабилитација на локалниот пат Јосифово – Калково.

„Во општина Валандово вложуваме скоро 700 илјади евра преку Проектот за рехабилитација на локални улици и патишта. Денеска започнуваме со рехабилитацијата на локалниот пат кој ги поврзува населените места Јосифово и Калково, чија инвестиција изнесува 8,7 милиони денари и со што решаваме големо прашање за локалното население.“ – изјави министерот Бочварски кој најави  уште еден проект кој ќе започне да се реализира наскоро во општина Валандово со поддршка од централната власт а тоа е на проектот за изградба на примарна водоводна мрежа во населеното место Калково за што даваме поддршка во висина од 5 милиони денари

Градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов, се заблагодари на досегашната поддршка од централната власт и најави реализација на нови проекти во наредниот период.

„Особено ми е драго што денеска заедно со министерот Бочварски сме во Јосифово, каде со поддршка од Министерството за транспорт и врски започнува рехабилитацијата на локалниот пат кон н.м. Калково. Реализацијата на квалитетни проекти кои носат бенефит за нашите граѓани се наш приоритет. Би сакал од мое име и од името на жителите на општина Валандово да се заблагодарам за досегашната поддршка од централната власт и уверувам дека добрата комуникација и соработка ќе продолжи и во иднина, со цел подобрување на квалитетот на живот и поттикување на забрзан развој на општина Валандово.“ – изјави градоначалникот Костадинов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.