Почна реконструкцијата на патот Робово-Муртино во должина од 3,5 км, ќе чини 780 илјади евра

485

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорите на Јавните претпријатија за патишта, Ејуп Рустеми и Костадин Ацевски, и градоначалниците на општина Струмица и општина Босилово Костадин Костадино и Ристо Манчев, денеска извршија увид во започнување на реконструкцијата на регионалниот пат Р 1404 Робово – Муртино. Како што соопштија, ќе се реконстурираат околу 3,5 км а целата инвестиција е вредна 48 милиони денари или околу 780 илјади евра. Како што истакна министерот но и градоначалниците реконструкцијата на патниот правед е по барање на граѓаните од општините Струмица и Босилово.

„Особено ми е драго што сме сите денеска тука да означиме започнување на градежните активности за реконструкција на регионалниот пат Робово – Муртино, проект кој беше на барање на жителите. Државата го прекатегоризира овој локален пат во регионален, за да може комплетно да биде реконструиран, со цел подигнување на безбедноста на патување во овој регион. Инвестицијата е во висина од околу 48 милиони денари. Вложуваме, инвестираме, работиме речиси во сите општини низ државата. Југоистокот, како регион кој има голем економски и туристички потенцијал, е од големо значење за нас и затоа даваме поддршка на локалните самоуправи за обезбедување забрзан регионален и економски развој, поефикасно регионално поврзување и подобрување на условите за живот на граѓаните.“ – изјави министерот Бочварски.

Овој регионален пат ќе се реконструира во три фази, првата и втората предвидуваат гребење на стариот и поставување на комплетно нов асфалт, додека на третата делница ќе имаме проширување на патниот правец, а потоа комплетно асфалтирање.“ – истакна директорот на ЈП за одржување на магистрални и регионални патишта, Костадин Ацевски.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.